peníze

Důchodce při třídění kostí v muzeu objevil nový druh dinosaura

Britský lékař v důchodu si při katalogizování dinosauřích kostí všiml, že jeden exemplář má neobvykle velký a baňatý nos. Náhodou tak objevil nový, dosud nepoznaný druh dinosaura – Brighstoneus simmondsi.

Informoval o tom britský deník The Guardian.

Chtěl zkatalogizovat kosti
Doktorand Plymouthské univerzity a všeobecný lékař v důchodu Jeremy Lockwood se před nějakým časem rozhodl, že zkatalogizuje všechny kosti dinosauřího rodu Iguanodon, které byly dosud nalezeny na britském ostrově Wight.

Během třídění sbírek kostí londýnského Přírodopisného muzea a wightského dinosauřího muzea Lockwood narazil na vzorek s jedinečnou „baňatou“ nosní kostí.

„Více než 100 let jsme na ostrově Wight věděli jen o dvou druzích dinosaurů – Iguanodon bernissartensis a Mantellisaurus atherfieldensis,“ řekl.

„Byl jsem přesvědčen, že drobné rozdíly mezi kostmi odhalí nový druh, a tak jsem se rozhodl měřit, fotografovat a studovat anatomii každé kosti,“ přiblížil Lockwood.

Po čtyřech letech vybalování a studování kostí z krabic začal Lockwood s rekonstrukcí lebky exempláře, který ležel ve skladu od roku 1978. Objevil přitom několik pozoruhodných rysů, které jej odlišovaly od ostatních.

„Jedním ze znaků byl počet zubů,“ řekl Lockwood.

„Mantellisaurus jich má 23 nebo 24, ale tenhle jich má 28. Měl také baňatý nos, zatímco ostatní druhy mají velmi rovné nosy. Díky těmto a dalším malým rozdílům začalo být zřejmé, že jde o nový druh,“ pokračoval doktorand.

Tento býložravý dinosaurus byl dlouhý zhruba osm metrů a vážil přibližně 900 kilogramů.

Brighstoneus simmondsi
Lockwood je spolu s profesorem Davidem Martellem z Portsmouthské univerzity a Susannah Maidmentovou z Přírodopisného muzea autorem studie zveřejněné ve vědeckém časopise Journal of Systematic Palaeontology, v níž nový druh pojmenovali Brighstoneus simmondsi.

Tento objev naznačuje, že v regionu dnešní Británie žilo v období spodní křídy více druhů dinosaurů z rozsáhlé skupiny Iguanodontia, než se doposud předpokládalo.

Dlouholetá praxe, v jejímž rámci se fosilie objevené na Wightu přiřazují buď druhu Iguanodon, nebo druhu Mantellisaurus, by měla být vzhledem k tomuto objevu podle Lockwooda přehodnocena.

„Zdá se mi to velmi nepravděpodobné, že by dvě zvířata byla miliony let naprosto stejná,“ ukončil Lockwood.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat