Home Pro Muže Invertorová svářečka aneb jak se naučit svářit metodou MIG/MAG?

Invertorová svářečka aneb jak se naučit svářit metodou MIG/MAG?

0
Invertorová svářečka aneb jak se naučit svářit metodou MIG/MAG?

Jakmile budete chtít zpracovávat kov, dříve nebo později narazíte na nutnost svařit k sobě dva kusy materiálu. Pro mnoho lidí je ovládání svářečky španělskou vesnicí, protože v současné době už dávno neplatí, že si mladí kluci na vesnicích dokázali opravit prakticky cokoliv.

Invertorová svářečka je však nyní dostupná pro širokou veřejnost, takže si ji domů může pořídit opravdu kdokoliv. Samotného procesu sváření se pak nemusíte obávat, protože na něm není nic těžkého.

více v článku...

Kterou metodou začínat?

Jakmile se o zpracování kovů začnete zajímat trochu víc, pak velmi rychle zjistíte, že invertorová svářečka umožňuje spojování dvou materiálů různými metodami. Mezi amatéry a překvapivě i mezi odborníky je za nejjednodušší považována metoda MIG/MAG, kolem které však panuje celá řada mýtů a polopravd. Asi nejrozšířenější fáma říká, že u metody MIG/MAG stačí na svářečce zmáčknout tlačítko a okamžitě jste připraveni provést profesionální svar. To je na jednu stranu pravda, nicméně i přesto potřebujete určité odborné znalosti.

Jak na vedení hořáku?

Alfou a omegou kvalitního svaru je pevné a dostatečně pomalé vedení hořáku u spojovaných materiálů. Svařovací invertor samozřejmě disponuje několika funkcemi, s jejichž pomocí nebudete muset věnovat vedení hořáku takovou pozornost, ale to neznamená, že byste se neměli soustředit. Při rychlém vedení hořáku vytvoříte zbytečně vysokou housenku, zatímco při příliš nízké rychlosti vytvoříte nízkou housenku s vysokým závarem.

Jak se naučit rychlost vedení hořáku?

Možná si teď budete říkat, jak odhadnout optimální rychlost vedení hořáku. Invertor svářecí je na ovládání sice velmi jednoduchý, ovšem s tvořením svaru vám nepomůže. Jedinou cestou, jak docílit optimální rychlosti vedení hořáku, je získání bohatých zkušeností s různými materiály. Svářecí invertor díky tomu dokonale odvede svou práci a výsledný svar bude mít ideální tvar.

Svářečka je sice na ovládání velmi jednoduchá, ale to neznamená, že byste se nemuseli učit svářet. Pouze po několika letech praxe vytvoříte dokonalý svar bez jakýchkoliv kazů.