peníze

Kosmická loď Crew Dragon se připojila k vesmírné stanici ISS

Astronauti budou po dobu šesti měsíců na vesmírné stanici provádět různé experimenty.
Čtyřčlenná mezinárodní posádka astronautů dorazila ve čtvrtek po přibližně 20 hodinách na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Potvrdil to ve čtvrtek americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), informovaly agentury AFP a DPA.

Sorry, video přehrávač failed to load.(Error Code: 101102)
Kosmická loď Crew Dragon Endeavour dopravila na ISS posádku ve složení Raja Chari, Thomas Marshburn, Kayla Barronová (všichni USA) a Matthias Maurer (Německo).

Směrem k ISS odstartovali ve středu ve 21:03 místního času (čtvrtek 03:03 SEČ) z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě.

Pěstování rostlin či výroba optických vláken
Kosmická loď Crew Dragon Endurance se k ISS připojila ve čtvrtek kolem 19:10 (pátek 01:10 SEČ). Posádka má na ISS pracovat do dubna 2022.

Kosmická loď měla původně k ISS odstartovat 31. října, ale start pro počasí posunuly o tři dny. Později start znovu posunul z důvodu zdravotních problémů jednoho z členů posádky.

Astronauti budou během šesti měsíců na ISS provádět různé experimenty. Půjde například o experiment spočívající v pěstování rostlin ve vesmíru bez půdy nebo jiných růstových médií.

Kromě toho se také pokusí v mikrogravitaci vyrobit optická vlákna, která by podle závěrů z některých předchozích výzkumů mohla být kvalitnější než ta, která se vyrábějí na Zemi.

Předchozí posádka se vrátila po 199 dnech
Zmiňovaná čtveřice astronautů vystřídala na ISS posádku SpaceX Crew-2 ve složení Megan McArthurová, Shane Kimbrough (oba z USA), Thomas Pesquet (Francie) a Akihiko Hošide (Japonsko), která ve vesmírné kapsli Crew Dragon úspěšně přistála v pondělí. 30 místního času (úterý 04:30 SEČ) na moři v Mexickém zálivu.

Posádka SpaceX Crew-2 na ISS strávila celkem 199 dní.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat