Program Artemis přibrzdil soudní spor se společností Jeffa Bezosa.
Spojené státy vyšlou na Měsíc misi s lidskou posádkou „ne dříve než v roce 2025“, řekl v úterý ředitel amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír Bill Nelson, čímž podle agentury AFP oficiálně odložil start nejméně o rok.
Sorry, video přehrávač failed to load.(Error Code: 101102)
Soudní spor s Jeffem Bezosem
Cíl, aby se mise na Měsíc uskutečnila do roku 2024, stanovila administrativa bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa, když spustila program Artemis. Ten však od té doby zápasil s mnoha problémy od vozů až po požadované skafandry pro posádku.
NASA minulý týden vyhrála soudní spor se společností Blue Origin Jeffa Bezosa, který se týkal lukrativní objednávky na výrobu lunárního přistávacího modulu.
Tuto objednávku začátkem letošního roku přidělily společnosti SpaceX Elona Muska.
„Soudním sporem jsme ztratili téměř sedm měsíců, a to posunulo přistání člověka (na Měsíci) pravděpodobně nejspíš na rok 2025,“ uvedl Nelson.
Poukázal však na nejnovější pokrok v přípravách, kdy byla minulý týden v Kennedyho vesmírném centru na Floridě na supertěžkou nosnou raketu Space Launch System (SLS) úspěšně nainstalována kapsle pro posádku v rámci mise vesmírné lodi Orion.
Infrastruktura na Měsíci
Administrativa Donalda Trumpa svého času zveřejnila program Artemis, jehož hlavním cílem je dostat na povrch Měsíce do roku 2024 dalšího muže a první ženu.
Zároveň by však na oběžné dráze Měsíce měla vzniknout stanice Gateway a na povrchu Měsíce by měla být vybudována i trvalá infrastruktura.
S příchodem nového vedení NASA – již v dobách administrativy Trumpova nástupce Joea Bidena – byl cíl návratu na Měsíc zachován, ale časový harmonogram se tento týden změnil.
Nelson informoval, že NASA přislíbila, že celkové náklady na vývoj Orionu budou 9,3 miliardy dolarů. Dříve se odhadovalo, že tato částka bude kolem 6,7 miliardy dolarů.
Nelson současně upozornil, že ke splnění nového harmonogramu bude muset Kongres uvolnit více finančních prostředků.
„Čínští tajkonauti budou schopni přistávat na Měsíci mnohem dříve, než se původně očekávalo,“ řekl.
„Čelíme velmi agresivnímu a dobrému čínskému vesmírnému programu,“ pokračoval Nelson, přičemž jménem NASA i vlády USA prohlásil, „že po půlstoletí chceme být první zpátky na Měsíci“.