peníze

V českých školách se bude konat další celoplošné testování

Testování se bude týkat pouze neočkovaných žáků.

PRAHA. Česká vláda v pátek schválila další povinné celoplošné testování na koronavirus na základních a středních školách. Testování žáků antigenovými testy se uskuteční 22. a 29. listopadu.

Oznámil to ministr školství Robert Plaga, píše zpravodajský portál iDNES.cz.

Později resort školství podle webu Novinky.cz doplnil, že testování se bude týkat pouze neočkovaných žáků.

Dosluhující kabinet se také zabývá tím, zda podobně jako vláda v sousedním Rakousku zpřísní protipandemická opatření a zruší uznávání negativních výsledků testů jako důkazu o bezinfekčnosti na hromadných akcích nebo třeba v restauracích.

Vláda podle čtvrtečního vyjádření premiéra Andreje Babiše prodiskutuje návrhy zpřísňujících opatření, která zřejmě budou platit od 29. listopadu.

Kulturní a sportovní akce, restaurace či fitness centra by podle plánů vlády a epidemiologů, kteří jí radí, mohli obdobně jako v Rakousku navštěvovat jen proočkování a ti, kteří covid překonali před méně než pololetím.

Ve hře je však i mírnější varianta, podle které by se uznávala pouze přesnější PCR test. Vláda má o tom rozhodnout v úterý.

Na školách se žáci v ČR celoplošně testovali na onemocnění COVID-19 na začátku školního roku a poté i lokálně 1. a 8. listopadu v nejpostiženějších okresech.

Jedno kolo lokálního testování se uskuteční ještě 15. listopadu ve 23 okresech. O pokračování testování ve školách se dlouhodobě snažilo ministerstvo školství, podporuje to i nezávislá skupina expertů kolem epidemiologa Petra Smejkala.

Naopak ministerstvo zdravotnictví celoplošné testování žáků odmítalo, protože vzhledem k tomu, že virus se již šíří v celé populaci, to podle něj výrazně nepomáhá.

V České republice odhalily testy v pátek 10 395 nových případů nákazy koronavirem, tedy o zhruba 3 000 méně než předchozí den.

Hodnota týdenní incidence stoupla ze čtvrtečních 596 na 614 na 100 000 obyvatel. Tzv. reprodukční číslo, které ukazuje míru šíření koronaviru, vzrostlo o tři setiny na 1,24.

Armáda oznámila, že od pondělí budou v moravských nemocnicích pomáhat čtyři desítky vojáků.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat